Explore By:

Speakers and Clerks

The following is a registry of leadership of the House Speakers and Clerks*. While Speakers direct legislative proceedings as the body's chief presiding officer, the House Clerks administer and with their staff facilitate the imporant work of the

historic institution.

First & Middle Name Last Name & Suffix Locality Served From Served To Additional Info
William J. Howell County of Stafford (part); City of Fredericksburg (part) 2003 2017
Lacey E. Putney Counties of Alleghany, Bedford (part), and Botetourt (part); City of Covington 2002 2002
S. Vance Wilkins Jr. Counties of Amherst (part), Augusta (part), and Rockbridge; Cities of Buena Vista and Lexington 2000 2002
Thomas Warren Moss Jr. City of Norfolk (part) 1992 1999
Albert Lee Philpott County of Henry (part); City of Martinsville (part) 1980 1991
John Warren Cooke Counties of Essex, Gloucester, King and Queen, King William, Mathews, and Middlesex 1968 1979
Edgar Blackburn Moore Counties of Clarke, Frederick; City of Winchester 1950; 1952; 1954-1956; 1958-1960; 1962 1966
George Alvin Massenburg County of Elizabeth City; City of Hampton 1948 1948
Thomas Bahnson Stanley County of Henry; City of Martinsville 1942; 1944 1947
Grover Ashton Dovell Counties of New Kent, Charles City, James City and York; City of Williamsburg 1936-1938; 1940 1940
John Sinclair Brown County of Roanoke 1930; 1932 1934
Thomas William Ozlin County of Lunenburg 1926 1928
Richard Lewis Brewer Jr. County of Nansemond; City of Suffolk 1920; 1922 1924
Harry Rutherford Houston County of Elizabeth City; City of Hampton 1916; 1918 1919 Ex.
Edwin P. Cox Richmond City 1914 1915
Richard Evelyn Byrd Frederick and Winchester 1908; 1910; 1912 1912
William Duval Cardwell Hanover 1906 1906
John Franklin Ryan Loudoun 1893-1898; 1901 1904
Edward Watts Saunders Franklin 1899 1900
Richard Henry Cardwell Hanover 1887 1894
Charles Edward Stuart Alexandria City and Alexandria County 1883 1887
Isaac Chapman Fowler Washington 1881 1882
Benjamin Watkins Lacy Charles City and New Kent 1879 1880
Henry Clay Allen Shenandoah 1877 1879
James Marshall Hanger Augusta and Staunton 1871 1877
Zephaniah Turner Jr. Rappahannock 1869 1871
John Brown Baldwin Augusta County 1865 1867
Hugh White Sheffey Augusta 1861 1865
James Lawson Kemper Madison 1861 1863
Oscar Minor Crutchfield Spotyslvania 1852 1861
George Washington Hopkins Russell County, and Washington County 1850 1851
Henry Laurens Hopkins Petersburg 1848 1850
James French Strother Rappahannock 1847 1848
John Winston Jones Chesterfield 1846 1847
William Osborne Goode Mecklenburg 1845 1847
Valentine Wood Southall Albemarle 1840-1842; 1844 1845
Joel Holleman Isle of Wight 1842 1844
Thomas Walker Gilmer Albemarle 1839 1840
Linn Banks Madison 1817 1838
Robert Stanard Richmond City 1816 1817
Andrew Stevenson Richmond City 1811 1816
James Barbour Orange 1809 1812
Hugh Nelson Albemarle 1807 1809
Peter Johnston Jr. Prince Edward 1805 1807
Hugh Holmes Frederick 1803 1806
Edmund Harrison Amelia 1802 1803
Larkin Smith King and Queen 1799 1802
John Wise Accomack 1794 1799
Thomas Mathews Norfolk County 1788 1793
Joseph Prentis York 1786 1788
Benjamin Harrison V Charles City 1778-1782; 1788 1788
Benjamin Harrison Jr. Surry 1785 1786
John Tyler Charles City 1781 1785
Richard Henry Lee Westmoreland 1780 1781
George Wythe Williamsburg 1777 1778
Edmund Pendleton Caroline 1776 1776
Peyton Randolph Williamsburg 1766 1776
John Robinson Jr. King and Queen 1736-1740; 1742-1749; 1752 1765
John Randolph College of William and Mary 1728-1734; 1736 1740
John Holloway York 1720-1726; 1728 1734
Daniel McCarty Westmoreland 1715; 1718 1718
Peter Beverley College of William and Mary 1700-1705; 1710 1714
Benjamin Harrison III Charles City 1705 1706
Robert Carter Lancaster 1696-1697; 1699 1699
William Randolph I Henrico 1698 1698
Philip Ludwell Sr. James City County 1695 1696
Thomas Milner Nansemond 1691 1693 Oct
Arthur Allen Jr. Surry 1685-1686; 1688 1688
William Kendall Accomack 1685 1686
Edward Hill Jr. Charles City 1684 1684
Thomas Ballard James City County 1680 1682
Mathew Kemp Gloucester 1679 1679
William Travers 1677 Oct 1677 Oct
Augustine Warner II Gloucester 1661 1677 Feb
Thomas Godwin/Goodwin/Goodwyn Nansemond 1676 1676
Robert Wynne Charles City 1661 1676
Henry Soane/Soanes James City County 1661 1676
Theodorick Bland Henrico 1660 1660
Edward Hill Sr. Charles City 1644-1645; 1654-1655; 1659 1659
Francis Moryson James City 1656 1656
William Whitby Warwick 1653 1653
Walter Chiles James City 1653 1653
Thomas Dew/Due Nansemond 1652 Nov 1652 Nov
Edward Major Nansemond 1652 Apr 1652 Apr
Thomas Harwood Warwick County 1647 1649
Ambrose Harmer James City 1646 1646
Edmund/Edmond Scarborough/Scarbrough Northampton 1645 1646
Thomas Stegg Charles City County 1643 1643
John Pory 1619 1619
First & Middle Name Last Name & Suffix Served From Served To Additional Info
G. Paul Nardo 2011 Present
Bruce Franklin Jamerson 1991 2011
Joseph Howard Holleman Jr. 1974 1991
George Randolph Rich 1962 1974
Edward Griffith Dodson 1934 1962
John William Williams 1901 1934
William Henry Mann 1899 1901
Thomas Haskins Bigger 1899 1899
John Bell Bigger 1865-1879; 1883 1899
Patrick H. McCaull 1879 1883
William Fitzhugh Gordon Jr. 1859 1865
Henry St. George Tucker Jr. 1852 1859
George Wythe Munford 1825 1852
William Munford 1811 1825
James Pleasants Jr. 1802 1811
William Wirt 1799 1802
John Stewart 1795 1799
Charles Hay 1789 1795
John James Beckley 1779 1789
Edmund Randolph 1778 1779
John Tazewell 1776 1778
George Wythe 1768 1776
John Randolph 1752 1767
William Randolph 1749 1749
Peter Randolph 1740 1749
Benjamin Needler 1734 1739
Sir John Randolph 1718 1734
Thomas Eldridge 1718 1718
Richard Buckner 1712 1715
Robert Buckner 1712 1714
William Randolph II 1703 1712
Robert Beverley Jr. 1703 1703
William Randolph I 1699 1702
Peter Beverley 1691 1697 (and 1698?)
Francis Page 1688 1688
Robert Beverley Sr. 1677-1682; 1685 1686
Thomas Milner 1682 1684
James Minge 1674 1676
Henry Randolph 1656 1673
Charles Norwood 1654 1656
John Corker 1645 1653
John Meade 1644 1645 Clerk of the Council of State, 1642
Richard Lee 1640 1641
Thomas Cooke 1635 1637
Robert Barrington 1628 1628
Edward Sharpless 1624 1624
John Twine 1619 1619

*The information within this interactive and searchable application has been researched extensively by the House Clerk’s Office. As with any historical records of this age and breadth, there may be discrepancies and/or inconsistencies within records obtained from a variety of credible sources. Any feedback is encoraged at history@house.virginia.gov.